Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата на увозот на украинското жито

 

Шпанија, Германија и Франција ги осудија ограничувањата за увоз на украинско жито што ги задржаа Полска, Унгарија и Словачка, јавуваат агенциите.

Полска, Унгарија и Словачка се побунија против Европската комисија, која минатиот петок одлучи да дозволи продажба на украинско жито низ цела Европска Унија, и најавија дека забраната ќе остане во сила со цел да се заштитат домашните земјоделци од зголемениот увоз од Украина.

Европската комисија нареди да се анализира нивната одлука.

Шпанскиот министер: Едностраната забрана за увоз на украинско жито е незаконска

Шпанскиот министер за земјоделство денеска изјави дека се чини дека едностраната забрана за увоз на украинско жито е незаконска, пренесува Ројтерс. Шпанија овој семестар претседава со Советот на ЕУ.

Говорејќи пред состанокот на министрите за земјоделство на ЕУ во Брисел, министерот Луис Планас Пучадес рече дека „Европската комисија треба да процени“ дали некоја членка на ЕУ го прекршила законот.

Околу 60 отсто од украинското жито минувало преку алтернативни патишта во Европската унија, а 40 отсто преку Црното Море додека Русија не се повлече од договорот за извоз на жито во јули.

Германскиот министер: Ограничувањата на увозот веројатно не се во согласност со европските закони

Романија стана пат за повеќе од 60 отсто од украинското жито што се транспортира преку копно. Романскиот премиер во понеделникот рече дека Романија, исто така, може да ја продолжи забраната доколку се зголеми побарувачката за увоз.

Германскиот министер за земјоделство Џем Оздемир исто така изјави дека ограничувањата на увозот веројатно не се во согласност со европските закони, пренесува ДПА.

Оздемир, политичар на Зелените, пред состанокот на министрите на ЕУ рече дека не гледа причина за такви мерки.

„Исто така, не гледам како тоа може да се усогласи со правото на ЕУ“, додаде тој, истакнувајќи дека информациите покажуваат дека пазарот добро се справува со украинското жито.

Францускиот министер: Солидарноста бара единство

Според Ројтерс, францускиот министер за земјоделство Марк Фесно изјавил дека одлуката на трите земји ја доведува во прашање европската солидарност.

„Единството е неопходно за солидарност… Мораме да ги зачуваме тие два елементи, во спротивно ќе биде загрозен европскиот проект. Единствениот пазар е фундаментален елемент“, рече тој.

Додаде дека министрите на ЕУ работат на предлог за нијансирано изземање од правилото за лопатар, наместо итна суспензија, што би можело да го намали притисокот врз земјоделците.

„Не можеме во исто време да кажеме дека ни треба простор за производство на биомаса, за производство на енергија, за производство на биоматеријали, за да се обезбеди снабдување со храна и да се одржи статус кво од заедничката земјоделска политика што беше решена пред војната во Украина, дури и делумно пред ковидот“, рече тој.

18.09.2023 - 17:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега