Премиерот Заев го „преживеа“ гласањето на доверба – опозицијата остана надвор

Без присуство на опозицијата во Собранието 62 пратеници на власта му изгласаа доверба на премиерот Заев.
Освен нив во собраниската сала немаше ниту еден друг пратеник па со тоа никој не гласаше против или беше воздржан. Со тоа како што и се очекуваше Премиерот покажа дека има нозинство во Собранието. Опозицијата обвини дека користејќи посебен член од законот Заев ја спречил дебатата за оваа точка во Собранието. 
Гласањето доверба на премиерот заев доаѓа на денот кога Македониај се задолжува со нови 700.000 милиони евра и кога го бележиме рекордот на нови ковид случаи во оваа година, во отсуство на вакцини.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.03.2021 - 17:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега