Шведска тајно ја вооружува Украина со големи количини оружје

Шведска тајно доставувала непознати количини од своите противтенковски ракетни фрлачи RBS 56B BILL 2 (ATGM) на силите на Киев. На 29 март на интернет се појави фотографија на која се гледа украински воин со фрлач BILL 2. Сè уште не е јасно каде и кога е направена фотографијата.

BILL 2 е надградена верзија на оригиналниот RBS 56 ATGM развиен од шведски Saab. Проектилот има полуавтоматски систем за водење на линијата на видот и се контролира преку комуникациска жица што оди зад проектилот од цевката за лансирање.

ATGM има функција за напад одозгора. Нејзините двојни боеви глави, кои се дизајнирани да ги заобиколат реактивните пакети и да навлезат во оклоп од околу 550 mm, се опремени со оптички и магнетни сензори. Оптичкиот сензор се користи за пронаоѓање на дострелот на целта, додека магнетниот сензор детектира метални цели за да ја одреди најдобрата точка за детонација на проектилот.

Ракетата е опремена и со ударен фитил за погодување на неоклопни цели. Ракетниот систем е дизајниран да се гаѓа од копнени возила, хеликоптери и други платформи.

Опсегот на BILL 2 е ограничен на 2.200 метри. Лансерот на противтенковскиот воден ракетен систем е изграден околу дневна глетка со зумирање 7x. Може да се додаде термички нишан за да се овозможи ноќно работење.

Шведска ги снабдува киевските сили со големи количини оружје, вклучително и стотици противвоздушни и воздушно-тенковски ракети, од почетокот на војната. Одлуката на земјата да и достави на Украина BILL 2 ATGM може да произлезе и од недостигот на други противтенковски системи.

Лансерот RBS 56B BILL 2 го користат неколку земји низ светот, вклучувајќи ги Шведска, Финска и Индија. Се смета дека е сигурен и ефикасен противтенковски вооружен систем.

31.03.2023 - 22:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега