Иран му се заканува на Трамп за убиствот на Сулејмани: Објавена фотошопирана фотографија од поранешниот лидер на САД додека игра голф (ФОТО)

Иранската новинска агенција Тасним објави фотошопирана фотографија од Доналд Трамп како игра голф во сенка на американскиот стратешки бомбардер Б-2 на Твитер, со повик за одмазда за убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани. На твитот се наведува и дека тоа ќе биде направено во вистински момент.

„Одмаздата е неизбежна“, се вели во твитот, цитирајќи го иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи, кој во декември вети дека ќе се одмазди за смртта на врвниот воен командант генерал Касем Сулејмани.

Сулејмани беше убиен во напад на американски беспилотни летала врз конвој возила на меѓународниот аеродром во Багдад на 3 јануари 2020 година, по наредба на тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

 

Ова доведе до ескалација на тензиите меѓу Вашингтон и Техеран. Иран потоа ги нападна американските воени објекти во Ирак.

Многу корисници на Твитер реагираа на објавата на иранските медиуми со назначување на извршниот директор на Твитер Џек Дорси, имплицирајќи дека објавата е против политиката на говор на омраза на платформата.

Твитер беше првата социјална мрежа која му ја одзеде сметката на Доналд Трамп по немирите во САД на 6 јануари, наведувајќи дека американскиот претседател ги прекршил правилата поттикнувајќи насилство. Трамп го осуди насилството и им порача на своите приврзаници да ја напуштат областа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.01.2021 - 14:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега