Во Европа беснеат екстремни временски услови: Во Сицилија измерени 49 степени, хотелите почнаа да ги одвраќаат гостите

Во делови од Европа беснеат екстремни временски услови, Грција е зафатена со екстремно високи температури, необично „метеоцунами“ ги погоди Балеарските острови, големи поплави има на француските Алпи, а беснеат смртоносни шумски пожари во Турција, пишува „Дејли мејл“.

На Сицилија хотелите почнаа да ги одвраќаат гостите поради сушата на островот.

Во Шпанија, во одморалиштето Пуерто Алкудија, снимено е драматично видео на кое се гледа моментот кога огромен бран ја прелева другата страна на патот.

 

Слично видео е снимено на почетокот на неделата во Менорка, каде огромен бран ги однел сите лежалки од плажата.

Во меѓувреме, во Турција, единаесет лица ги загубија животите, а десетици се повредени во големиот шумски пожар што зафати неколку села во текот на ноќта, изјави министерот за здравство на земјата. Сликите објавени на социјалните мрежи покажаа дека пламенот зафаќа големи површини од шумата додека огромните облаци чад се издигнаа во воздухот.

Во соседна Грција, властите евакуираа и неколку села јужно од Атина и во јужниот дел на Пелопонез поради пожари.

Невидени порои вода се излеаја по планинските падини во Франција во петокот, уништувајќи го алпското село Сен-Кристоф-ан-Оасан, принудувајќи ги жителите да бидат евакуирани со хеликоптер.

Италија, исто така, сега се подготвува за шумски пожари, а топлотниот бран во комбинација со сувите услови може да создаде идеални услови за шумски пожари во Сардинија и Сицилија.

Шумски пожар избувна во средата во близина на Неапол, покривајќи некои делови од градот со пепел.

Градоначалникот Гаетано Манфреди рече дека пожарот е „веројатно подметнат“ и дека противпожарните авиони сè уште се борат со огнот во текот на четвртокот.

Малку појужно, на Сицилија е забележана температура од 48,8 Целзиусови степени – највисока во Европа од 2021 година.

Летата стануваат подолги и пожешки, а загриженоста за екстремните горештини станува се пораспространета.

Во Агриџенто – место познато по своите неверојатни храмови – туристите не можат да резервираат хотели бидејќи снабдувањето со вода пресушува.

Франческо Пикарела, локалниот шеф на хотелската асоцијација Федералберги, изјави за Тајмс: – Водата се вклучува два или три пати неделно. Сите куќи имаат резервоари за вода, но за некои тоа не е доволно. Местата без вода ги пренасочуваат туристите во други куќи за гости. И тоа е само јуни.

Од горештините врие и главниот град на Италија, Рим, а низ светот кружат слики од туристи кои чекаат во редици пред Колосеумот.

Во меѓувреме, топла воздушна маса во Мајорка предизвика бизарен временски феномен наречен „метеоцунами“.

Локалните жители го нарекуваат „рисага“. Имено, брзите временски услови, како што се грмотевици, предизвикуваат покачување или паѓање на водата за само неколку минути.

„Варијациите на притисокот влијаат на нивото на морето. Ако притисокот се зголеми, морето се спушта – ако притисокот падне, морето се крева. Главната карактеристика на овие подеми и падови е тоа што се случуваат многу брзо. За само 15 минути нивото на морето може многу забележливо да се подигне или да падне, а потоа да се врати во нормална состојба“, изјави портпаролот на шпанската метеоролошка служба, Микел Гили.

Поради можноста за „метеоцунами“, издадено е црвено предупредување за целиот остров.

22.06.2024 - 14:24

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега