ВИДЕО: Серија земјотреси ја погодија Италија, луѓето излегоа на улиците

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Италија, а потоа во текот на ноќта следеа серија послаби земјотреси поради кои граѓаните исплашени излегоа на улиците.

Првиот, најсилен земјотрес е регистриран синоќа во 22 часот и 8 минути на длабочина од три километри. Епицентарот на земјотресот бил во Флегрското Поле, а бил почувствуван и во Неапол.

Земјотресот го почувствувале граѓаните особено во Неапол, а и во околината. Некои жители слушнале силен тресок пред да се затресе земјата. Пријави на социјалните мрежи доаѓаат и од оние кои живеат во северниот дел на главниот град.

Земјотресот предизвика страв во реонот на епицентарот, имаше урнатини, но засега нема значителна штета.

Меѓутоа, луѓето излегоа на улиците и не сакаа да се вратат во своите домови во страв од нов потрес, додека преплашените мештани повикаа пожарна.

Во 4 часот и 15 минути, нов земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала се случи во Флегрските полиња на длабочина од еден километар.

Утринава во 6 часот и 30 минути е регистриран нов земјотрес со јачина од 3,2 степени во провинцијата Катанзаро. Земјотресот е регистриран на длабочина од 24 километри со епицентар во Амат. Се почувствува и на други места.

А потоа во 7:11 часот имаше уште еден земјотрес со јачина од 3,1 степени во Реџо ди Калабрија. Тој бил на длабочина од 14 километри, со епицентар во Кардет.

 

 

03.10.2023 - 11:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега