Турската лира падна на нов историски минимум

 

Турската лира падна на најниското ниво досега, во однос на доларот.

На меѓународната берза Форекс американскиот долар се тргуваше за 30,6 лири.

Инфлацијата во Турција е највисока во последните 14 месеци.

Годишната стапка на инфлација во Турција се забрза на 64,86 отсто во јануари од 64,77 отсто во декември, објави турскиот институт за статистика – Туркстат на почетокот на неделата.

Гувернерката на Централната банка на Турција (ТЦМБ), Хафизе Гаје Еркан, неочекувано поднесе оставка на почетокот на февруари поради лични причини, а за нејзин наследник беше назначен Фатих Карахан, кој рече дека ќе продолжи со цврста монетарна политика, објавија медиумите.

ТЦМБ на крајот на јануари ја зголеми референтната каматна стапка од 42,5 на 45 отсто

На меѓународната берза Форекс американскиот долар се тргуваше за 30,6 лири.

Инфлацијата во Турција е највисока во последните 14 месеци.

Годишната стапка на инфлација во Турција се забрза на 64,86 отсто во јануари од 64,77 отсто во декември, објави турскиот институт за статистика – Туркстат на почетокот на неделата.

Гувернерката на Централната банка на Турција (ТЦМБ), Хафизе Гаје Еркан, неочекувано поднесе оставка на почетокот на февруари поради лични причини, а за нејзин наследник беше назначен Фатих Карахан, кој рече дека ќе продолжи со цврста монетарна политика, објавија медиумите.

ТЦМБ на крајот на јануари ја зголеми референтната каматна стапка од 42,5 на 45 отсто.

08.02.2024 - 15:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега