Први фотографии од Универзитетот во Перм после масакрот - полицаец херој откри како го совладал убиецот

Истражниот комитет на Русија објави снимки од местото на несреќата на Државниот национален истражувачки Универзитет во Перм, каде во понеделникот на 20 септември наутро, 18-годишен студент пукаше кон луѓе.

Сега вработени во одделението ги истражуваат околностите во склоп на кривичниот случај, покренат за убиството.

Според најновите потврдени податоци, 6 лица биле убиени во трагедијата, а уште 28 жртви биле повредени.

<p>Istražni komitet Rusije objavio je snimke sa mesta nesreće na Državnom nacionalnom istraživačkom univerzitetu u Permu, gde je u ponedeljak, 20. septembra ujutru, 18-godišnji student otvorio vatru na ljude.</p>

Осомничениот сега е во болница и е жив.

Според податоците на Министерството за внатрешни работи, напаѓачот кој пукал од легално набавена пушка, го неутрализиран инсепкторот на сообраќајната полиција, помлад поручник Константин Калинин, кој заедно со својот партнер прв стигнал на лице место.

<p>Istražni komitet Rusije objavio je snimke sa mesta nesreće na Državnom nacionalnom istraživačkom univerzitetu u Permu, gde je u ponedeljak, 20. septembra ujutru, 18-godišnji student otvorio vatru na ljude.</p>

Тој ја опишал хронологијата на настаните. Младиот поручник бил на смена и бил ангажиран на регистрација на несреќата во моментот кога очевидец се јавил дека се пука во зградата. Калинин и неговиот партнер, постар полициски поручник Владими Макаров, истрчале на помош.

„Мојот партнер организираше евакуација на луѓето, а јас дотрчав до главниот влез и ги запрашав очевидците каде се пукало. Трчајќи кон првиот кат, видов вооружено момче како се симнува низ скалите. Му реков: „Фрли го“. Вооруженото момче го впери пиштолот кон мене и испука куршум, после што употребив огнено оружје“, рекол Калинин.

<p>Istražni komitet Rusije objavio je snimke sa mesta nesreće na Državnom nacionalnom istraživačkom univerzitetu u Permu, gde je u ponedeljak, 20. septembra ujutru, 18-godišnji student otvorio vatru na ljude.</p>

Откако престапникот падна, младиот поручник дотрчал и забележал движење, го турнал пиштолот и ножот и му пружил прва помош. Напаѓачот се наоѓа во регионалната болница, приклучен на респиратор, неговата состојба е тешка.

20.09.2021 - 16:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега