Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

 

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти заради воени злосторства направени од 1991 година, објави грчката новинска агенција „АНА“.

Србинот е уапсен минатата недела на граничниот премин „Евзони“ додека со семејството патувал на одмор во Платамона.

Според документацијата на хрватското обвинителство, обвинет е за соучесништво во воените дејствија при што била уништена инфраструктура и загинаа цивили во хрватските места Вочин и Хум, пред 31 година.

Тој негира дека сторил воени злосторства и тврди дека бил само обичен војник и извршувал заповеди.

28.06.2022 - 12:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега