Израел уби 270 Палестинци во операција за спасување заложници

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации денеска соопшти дека убиствата на цивили во Газа за време на израелската операција за ослободување четворица заложници од густо населената област би можеле да бидат воени злосторства.

Во саботата Израел изврши копнена операција со воздушна поддршка во центарот на станбената населба Газа во областа Нусејрат. Заложниците биле држени во два одвоени стана, соопшти израелската армија.

Здравствените власти во Газа соопштија дека повеќе од 270 Палестинци биле убиени во операцијата.

„Начинот на кој беше извршена операцијата во толку густо населена област сериозно бара истрага за тоа дали израелските сили ги почитувале принципите на разликување, пропорционалност и претпазливост – утврдени во меѓународното право“, рече портпаролот Џереми Лоренс.

Лоренс додаде дека одлуката на вооружените групи да држат заложници во толку густо населена област „ги загрозува животите на палестинските цивили, како и на самите заложници“. „Сите овие дејства на двете страни може да бидат воени злосторства“, рече тој.

За време на терористичкиот напад врз Израел на 7 октомври, Хамас киднапира речиси 250 заложници. Повеќе од стотина од нив беа ослободени во замена за 240 палестински затвореници од Израел како дел од договорот во ноември.

Според израелските податоци, во Појасот Газа има уште 116, од кои 40, кои Израел ги прогласи за мртви во отсуство.

11.06.2024 - 13:56

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега