Ивановски не ја заврши маратонската трка во Минхен

Македонскиот репрезентативец Дарио Ивановски не ја заврши маратонската трка на Европското првенство во Минхен. Трката ја започнаа 79 маратонци, Ивановски беше меѓу 17-те што не ја завршија трката.

Маратонската трка беше решена во самата завршница. Победи домашниот натпреварувач, Рихард Рингер (2:10.21 часа). Германецот победи со само две секунди подобро време од Израелецот Мару Тефери, трет трката ја заврши сонародникот на Тефери, Гашау Ајале.

Покрај Ивановски, на Европското првенство ќе настапи и Дрита Ислами. Квалификациите на 400 метри со пречки на програмата се на 17.август.

15.08.2022 - 16:28
Фото: 
vesti.rs

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега