Илон Маск не го купува „Манчестер јунајтед“, вели дека тоа било шега

Илон Маск појасни дека се шегувал откако на Твитер објави дека ќе го купи фудбалскиот клуб „Манчестер јунајтед“.

Милијардерот претприемач го најави купувањето во краток твит во вторникот, иако на многумина не им беше јасно дали неговата изјава е шега.

51-годишниот Маск им твитна на своите 103 милиони следачи: „Да бидам јасен, ја поддржувам левата половина на Републиканската партија и десната половина на Демократската партија!“

Тој додаде: „Исто така, го купувам Манчестер Јунајтед, добредојде“.

Објавата брзо привлече големо внимание, добивајќи речиси 40.000 ретвитови и над 200.000 лајкови за неколку часа.

Ова доаѓа по тужбата на компанијата „Твитер“ против основачот на „Тесла“, откако тој се повлече од договорот вреден 44 милијарди долари за купување на платформата.

Минатата недела беше откриено дека Маск продал речиси седум милијарди долари акции во „Тесла“ пред правната битка, која треба да започне во октомври.

 
17.08.2022 - 10:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега