Грчки генерал ѝ се закани на Турција: Ќе го гранатираме Истанбул

Турција и Грција долги години се во напнати односи, поради што на моменти ситуацијата е пред ескалација во конфликт.

Уште едно територијално прашање се појави поради остров во Егејското море, кога Турција ја обвини Грција дека поставува оружје во негова близина.

Премиерот Киријакос Мицотакис ја обвини Турција за дестабилизација на ситуацијата во Кипар, на што лидерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган кажа дека Грција мора да ги признае своите граници.

Пензионираниот грчки генерал не остана мирен на оваа изјава на Ердоган, па ѝ се закани на Турција со гранатирање на мостови кои ја поврзуваат Европа и Азија.

23.06.2022 - 09:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега