Фон дер Лајен: Го поздравувам позитивниот моментум помеѓу Бугарија и Северна Македонија

Го поздравувам позитивниот моментум помеѓу Бугарија и Северна Македонија, објави денеска на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен по трилатералната средба со претседателите на Северна Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев во Софија.

– Тоа доведе до почеток на процесот на пристапни преговори со Северна Македонија. Сега, исто така, тоа може да води до добра соработка за доброто на луѓето, на пример за енергија, наведе Фон дер Лајен во твитот проследен со видео снимка од средбата со Пендаровски и Радев. 

Претходно и Пендаровски кажа дека Софија ја смирила реториката кон Скопје.

01.10.2022 - 16:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега