Британски медиуми: Фон дер Лајен ќе се кандидира за генерален секретар на НАТО

Британскиот таблоид „Сан“ доцна синоќа објави дека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, е кандидат за нов генерален секретар на НАТО.

Британските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори, пишуваат дека дел од членките на НАТО предложиле Германија да го преземе раководството во октомври годинава, по оставката на Норвежанецот Јенс Столтенберг.

Се очекува тој да ја напушти функцијата по девет години. Мандатот на претседателот на Европската комисија истекува дури следната година. Таблоидот пишува дека Фон дер Лајен ќе се соочи со тешка борба бидејќи Велика Британија ќе се спротивстави на нејзината кандидатура, со оглед на тоа што таа лошо ги водела вооружените сили додека била министерка за одбрана на Германија.

Германски „Велт ам Зонтаг“ напиша дека меѓу кандидатите се и актуелниот британски министер за одбрана Бен Валас и шпанскиот премиер Педро Санчез. Сан го споменува актуелниот британски премиер Риши Сунак, а како кандидати се споменуваат и естонската премиерка Каја Калас и канадската министерка за финансии Кристија Фриланд.

„Сан“ не ја споменува поранешната хрватска претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која претходно беше спомната од дел од медиумите како кандидат за шеф на Северноатлантскиот пакт.

01.04.2023 - 10:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега