Вакцинирајте се со трета доза и не паничете за новите ковид мутации

Варијантата омикрон би можела да доведе до поголем број инфекции кај вакцинираните лица, но тие најверојатно ќе останат заштитени од тешка форма на болеста, вели Угур Сахин, коосновач на „Бионтек“, научник и пронаоѓач на една од првите вакцини против ковид-19.
Како што пренесува „Волстрит џрнал“, Сахин вели дека и покрај тоа што новата варијанта би можела да ги избегне антителата што настануваат како реакција од вакцината, вирусот најверојатно ќе остане ранлив на имунолошките, т.н. Т-клетки, кои го уништуваат откако ќе навлезе во телото.
– Нашата порака гласи: „Немојте да паничите, планот останува ист. Забрзајте ја примената на третата дополнителна инјекција“ – изјави Сахин.
Врз основа на моменталните сознанија околу механизмите што стојат зад дејството на вакцината и самата биологија на различните вирусни варијанти, Сахин претпоставува дека имунизираните лица ќе имаат високо ниво на заштита од сериозна болест, дури и ако се инфицирани со сојот омикрон.
Според него, вакцината пронајдена од неговиот тим во јануари 2020 година, а потоа развиена заедно со „Фајзер“, докажано штити од тешки болести кај другите варијанти на коронавирусот, од кои се заразуваат вакцинираните лица.

Два различни слоја заштита од вирусот


– Кога станува збор за инфицирање на вакцинираната популација, моментално доминантната делта-варијанта се покажа поприспособлива од претходните варијанти, но овие личности имаат само благи симптоми – додаде Сахин.
Вакцината што ја развија „Бионтек“ и „Фајзер“, како и повеќето други вакцини, нуди два различни слоеви на заштита од вирусот.
Првиот се состои од антитела што ги спречуваат луѓето да се заразат првпат, попречувајќи му на вирусот да ги колонизира здравите клетки во телото. Меѓутоа, Сахин напомнува дека според истражувањата, антителата почнуваат да исчезнуваат околу пет месеци по втората доза од вакцината. Поради големиот број мутации, омикрон веројатно ќе биде поуспешен од сојот делта, кога зборуваме за избегнувањето антитела што настанале по контакт со вакцината.
Вториот слој заштита се состои од Т-клетки, имунолошки клетки во телото што се мобилизираат во уништувањето заразени клетки, откако веќе дошло до инфекција.
Вакцинираното лице што ќе биде инфицирано, обично ќе има благи симптоми. Сахин наведува дека ниедна варијанта досега го нема избегнато имунолошкиот одговор на Т-клетките, а исто така, малку е веројатно дека омикрон ќе успее во она што е познато како „бегство од имунитетот“.
– Нашето верување се темели врз науката. Доколку вирусот успее да го избегне имунитетот, ги избегнува антителата, но постои и второ ниво на имунолошки одговор, кое штити од тешки форми на болеста. Тоа се Т-клетките – вели Сахин и објаснува дека вирусот тешко ќе може целосно да ги избегне Т-клетките.

09.12.2021 - 12:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега