Украинската армија тврди дека ликвидирала командант на озлогласена руска единица


Украинските одбранбени сили го елиминираа Вјачеслав Суботин, шеф на разузнавачката служба на руската бригада „Еспанола“, соопшти полковникот на вооружените сили на Украина, Анатолиј Стефан.

„Успешно демобилизиран: Вјачеслав Суботин, шеф на разузнавачката служба на бригадата ‘Еспанола’, ‘Виходној (Викенд)’“, се вели во соопштението за печатот. Иван Полијански, таканаречениот воен командант на рускиот пропаганден весник „Русија денес“, изјави дека Суботин бил убиен во неделата, на 3 март.

„’Еспанола’ е руска воена формација формирана од радикални фудбалски навивачи. Баталјонот моментно е предводен од ‘ПМЦ Редут’, а некои од борците имаат неонацистички верувања. Во јануари 2024 година Одбранбената разузнавачка служба на Украина објави дека партијата на Путин, Обединета Русија, создала сопствена приватна армија, ‘ПМЦ Еспанола’“, пишува „Ценсор.нет“.

04.03.2024 - 16:58

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега