Македонија на трето место во светот по бројот на починати од Ковид: Како се движеше смртноста во светот (ВИДЕО)

Македонија е трета во светот по бројот на смртни случаи како последица на вирусот Ковид-19.

Анализата која ја направи „Animated Stats“ на социјалната мрежа Јутјуб покажува дека Македонија бележи 3.307 смртни случаи на еден милион жители.

Пред нас се само Перу со 5.987 и Босна и Херцеговина со 3.394 смртни случаи на еден милион жители.

Особен раст на Македонија по бројот на смртни случаи анализата бележи од некаде крајот на март – почетокот на април, кога бевме некаде околу 10 место во светот.

За само месец и половина, односно од први септември до вчера се бележат дури 438 починати на еден милион жители. На први септември таа бројка била 2869.

Погледнете за што станува збор:

15.10.2021 - 23:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега