Фајзер ја тестира вакцината против ковид-19 за употреба на деца

Фајзер заврши со пријавување на деца на возраст од 12 до 15 години за студија за тестирање на вакцината против Ковид-19, со оглед на тоа што американскиот производител на лекови сака да ја прошири употребата на вакцината меѓу различни возрасни групи.

 

Студијата, која е направена во октомври, опфаќа повеќе од 2.000 учесници, се вели во соопштението на „Фајзер”.

Вакцините на Фајзер и Модерна, кои се користат во САД, сè уште не се достапни за употреба кај деца поради недоволни податоци од истражување. Имено, децата ретко имаат сериозни симптоми на Ковид-19, но сепак можат да го шират вирусот.

Минатиот месец, Модерна исто така почна студија за тестирање на вакцината кај адолесценти на возраст од 12 до 18 години.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.01.2021 - 20:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега