Два високи пласмани за Македонски каратисти од Светската карате лига во Португалија

 

Викторија Јовановска го освои петтото место на Карате 1 Серија А во Матосинхос, Португалија, откако во борбата за бронзата зауби со резултат 4-7 од – Анквуд Олаја Енхаили од Шпанија.

Ова е успех за Јовановска, иако радоста можеше да биде поголема, бидејќи каратистката на Макпетрол извојува 4 победи а во полуфиналето загуби 0-1 од Ешли Какиај од Холандија. Во борбата за медал водеше со 4-3 поени на само 9 сек до крајот За жал таа не успеа да го зачува водството и мораше да се задоволи со високиот пласмн на петто место.

61 кг
Викторија Јовановска – Дарија Питта (Италија) 1-1
Викторија Јовановска – Клаудија Сантос (Португалија) 8-0
Викторија Јовановска – Ѓихане Менасер (Франција) 4-0
Викторија Јовановска – Јелена Калајѓиќ (Австралија) 1-0

Полуфинале
Викторија Јовановска – Ешли Какиај (Холандија) 0-1

За бронза
Викторија Јовановска – Анквуд Олаја Енхаили (Шпанија) 4-7

Во борбите на Карате 1 Серија А во Матосинхос, Португалија, неколку каратисти на Макпетрол забележаа по две победи.

Најискусниот репрезентативец, кој беше и во улога на тренер, Петар Заборски првата борба ја загуби, но доби шанса во репасажот бидејќи Херохи Пицул од Украина се пласира во финалето. Петар одлично стартуваше и заблежа две победи, а во третата беше поразен со минимален резултат 0-1 од Швеѓанецот Рики Хааг.

Витомир Трајковски забележа две ефектни победи, а во третата средба со Нико Мантере од Финска е поразен со 1-2.

Во истата категорија Петар Спасеновски забележа победа и пораз.

Стефан Стојановиќ постигна две победи, а во третиот меч загуби со минимален резултат 0-1од Николаи Секот од Германија.

На Карате 1 Серија А, настапија 990 спортисти од 70 земји.

Тимот го водеше тренерот и натпреварувач Петар Заборски.

Карате 1 Серија А – Матосинхос 2023, останати резултати:

75 кг
Петар Заборски – Херохи Пицул (Украина) 0-9
Репасаж
Петар Заборски – Матео Гамба (Италија) 5-0
Петар Заборски – Лием ле Тан (Франција) 2-0
Петар Заборски – Рики Хааг (Шведска) 0-1

84 кг
Витомир Трајковски – Џијанмарко Маглијано (Италија) 9-0
Витомир Трајковски – Жан-Клод Оверман (Холандија) 4-2
Витомир Трајковски – Нико Мантере (Финска) 1-2
Петар Спасеновски – Аро Туоминен (Финска) 5-3
Петар Спасеновски – Валери Соник (Украина) 1-4

+84 кг
Стефан Стојановиќ – Леонардо Переира (Португалија) 3-0
Стефан Стојановиќ – Леае Бенхенија (Мароко) 3-3
Стефан Стојановиќ – Николаи Секот (Германија) 0-1

27.11.2023 - 23:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега