Драстично помал број на новозаразени и починати од Ковид 19 денеска во Македонија

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 76, Куманово – 25, Битола – 11,Прилеп – 10, Тетово – 9, Кичево – 7, Струга и Радовиш – по 6, Велес, Охрид, Штип и Струмица – по 5,Виница – 4 ,Неготино, Ресен и Берово – по 3, Гостивар, Кавадарци, Гевгелија, Свети Николе и Македонска Каменица – по 2, Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 1.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:

Скопје – 139, Охрид – 43, Куманово – 24, Струмица – 20, Струга – 14, Прилеп – 13, Битола – 12, Велес – 10, Тетово ,Кочани и Кичево – по 7, Кавадарци и Штип – по 5, Гевгелија и Неготино – по 4, Гостивар , Виница, Богданци и Македонски Брод – по 3, Свети Николе и Делчево – по 2,Пробиштип, Валандово и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 12 починати лица: 6 од Скопје (48г,62г,69г,75г,78г, 84г,), по 2 лица од Гостивар (58г и 70г), и по 1 починато лице од Куманово (68г), Кавадарци (74г), Виница (66г) и Крушево(37г), Од пријавените, сите 12 лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.108 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–71, МАНУ-81, Жан Митрев (Филип Втори)-179, Авицена-246, Биотек-463, Систина-143, лабораторија Лаор-330, Синлаб-71, Ремедика-90, Плодност–61, Генеа–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 726.

Досега во земјата се направени вкупно 738.012 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.891, бројката на оздравени пациенти е 137.664, на починати е 5.079, а бројот на активни случаи изнесува 11.148.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67881, активни 5099

Куманово 8703, активни 900

Прилеп 8237, активни 444

Тетово 7172, активни 447

Битола 6222, активни 725

Велес 5444, активни 382

Гостивар 5146, активни 286

Кавадарци 5135, активни 221

Охрид 4959, активни 406

Штип 4935, активни 251

Струмица 4073, активни 226

Струга 2962, активни 140

Кочани 2755, активни 155

Кичево 2511, активни 239

Гевгелија 2185, активни 164

Неготино 2173, активни 133

Свети Николе 1511, активни 102

Ресен 1222, активни 178

Крива Паланка 1215, активни 47

Радовиш 1112, активни 90

Берово 1024, активни 26

Делчево 959, активни 68

Дебар 935, активни 25

Виница 851, активни 116

Пробиштип 779, активни 21

Валандово 664, активни 19

Богданци 494, активни 42

Крушево 489, активни 72

Демир Капија 396, активни 15

Демир Хисар 394, активни 60

Кратово 361, активни 10

Македонски Брод 356, активни 4

Пехчево 265, активни 14

Македонска Каменица 239, активни 17

Дојран 132, активни 4

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.05.2021 - 15:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега