ЦУК: Опасен пожар беснее во Струга, ангажиран и хеликоптер на МВР

Регионалниот ЦУК Охрид, информира дека во атарот на с.Делогожди (Општина Струга) на депонијата е избувнат пожар, при што е зафатена и блиска борова шума. Моментно се присутни 2 ПП возила и 4 пожарникари и 6 вработени од ЈП „Национални шуми“, подружница „Јабланица“ од Струга.

„Заради опасноста од проширување на пожарот кон место што е непристапно за гаснење на пожарот од земја, побарана е воздухопловна поддршка и во моментот на информирање, воздухопловната поддршка од Хеликоптерската единица на МВР, за гаснење на опасниот пожар е на пат“, соопшти ЦУК.

09.07.2024 - 16:57

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега