Бектеши: Реално е цените за храната да се намалат за 10 отсто

За субвенционирана струја се пријавиле 233 производители на храна, а се остава простор и за останатите кои не ги собрале документите, да го направат тоа дополнително, кажа министерот за економија, Крешник Бектеши.

Бектеши вели дека пресметките покажале дека цените треба и реално е да се намалат за 10 отсто

„Инспекциите ќе прават засилени контроли за веќе ограничените маржи од 10 отсто за дел од производите, а од 1 декември ќе се прават и дополнителни контроли за тоа дали цената е формирана врз основа на субвенционираната цена на струјата“, вели Бектеши.

24.11.2022 - 11:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега