Бајден: Дали да испратам војска во Украина ако Русите нападнат?

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија.

„Таа опција не е на маса. Идејата дека САД ќе употребат сила еднострано за да се спротивстават на Русија во случај на нејзина инвазија на Украина во моментов е нереална. Но, ако таа инвазија се случи, ќе има сериозни последици“, им рече Бајден на новинарите, пренесуваат американските гласила.

По разговорот со рускиот претседател Владимир Путин, Бајден изјави дека Соединетите Американски Држави и европските сојузници се длабоко загрижени поради акумулацијата на трупи на Русија во близина на границата со Украина и дека ќе одговорат со силни економски санкции доколку Русија ја нападне таа земја.

Сепак, и без испраќање американски војници, највисоките функционери на Белата куќа и на Пентагон во средата истакнаа дека се уште има начини Вашингтон да ја зајакне одбраната на Киев.

„Постојат опции за проширување на безбедносната помош за самоодбраната на Украина“, рече потсекретарот за политика на Пентагон, Колин Кал, на самитот за виртуелна безбедност, посочувајќи на моменталните испораки на муниција, противтенковски системи, радари и други објекти. Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, исто така ја бранеше политиката на администрацијата во областа на помошта за Украина.

„Да се ​​биде проактивен значи да се подготвуваме. Ние отидовме многу подалеку од која било претходна администрација во однос на обезбедување одбранбена поддршка за украинската армија, долго пред да избие потенцијална криза“, рече Саливан на самитот.

Рускиот лидер го обвини НАТО дека прави опасни обиди да ја освои украинската територија и дека акумулира воени капацитети во близина на руската граница, соопшти Кремљ, пренесува Гласот на Америка.

(Макфкас)

09.12.2021 - 10:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега