178 Леопарди од Германија за Украина

 

Германскиот совет за безбедност одобри испорака на 178 тенкови „Леопард 1“ на Украина од индустриските резерви, што е значително повеќе од претходно најавеното, јави денеска „Шпигел“, повикувајќи се на неименуван извор.

Британските медиуми најавуваат дека најголем дел од тенковите ќе бидат испорачани следната година, додека неколку ќе пристигнат во Украина во текот на летото.

Германија веќе донесе одлука да испорача во Украина 14 тенкови „Леопард 2“ од своите воени резерви, а одлуката беше донесена по неколкумесечниот меѓународен притисок.

07.02.2023 - 17:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега