Судот во Перу тврди: Коронавирусот е измислен од „криминалните елити“ на Гејтс, Рокфелер и Сорос

Врховниот суд во областа Ика во Перу ја истражува резолуцијата на локалниот суд, кој тврди дека КОВИД-19 е измислен од „криминалните елити“ на унгарско-американскиот филантроп Џорџ Сорос, семејството Рокфелер и коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс.

„Наредивме прелиминарна истрага од главните судии на Кривичниот апелациски совет, Цинча и Писка, со цел да собереме докази што ќе помогнат да се утврди присуството или отсуството на наводите“, се вели во Врховниот суд на Ика во пораката објавена на неговата страница на Фејсбук.

Истрагата следува откако судот на Синч и Писко наводно се предомислиле со цел да се оправда петицијата за продолжување на истражниот затвор во едно кривично дело поради непредвидливата природа на коронавирусот, создадена од „криминалните елити кои доминираат во светот“.

„Ниту една светска влада, физички или правни лица, ниту одбраната на обвинетиот не можат да тврдат дека оваа пандемија има квалитет да биде предвидлива, освен креаторите на новиот светски поредок како Бил Гејтс, Сорос, Рокфелер и други, кои го решија и продолжуваат да го прават тоа со најголема тајност во нивното опкружување и глобалните корпорации “, пресуди судот порано.

 

"Толку е лесно да се поверува, особено кога едноставното објаснување за оваа пандемија е дека има некое зло зад тоа, тоа е некако полесно отколку биологијата, што е всушност некако комплицирана. Значи, мораме да ја направиме вистината поинтересна. Мораме да ги обележуваме работите со вистина", рече Гејтс во интервју за „Дневно шоу“ на Тревор Ное во декември 2020 година.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.01.2021 - 10:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега