Советникот на канцеларот Шолц: Нема проширување на ЕУ без реформи

 

Проширувањето на ЕУ е можно само доколку овој процес биде проследен со реформа на Унијата, изјави Јорг Кукиес, државен секретар во германската влада и врвен советник на германскиот канцелар Олаф Шолц, пишува денеска европскиот портал „Еурактив“ цитирајќи изјава дадена на конференција во Берлин во организација на порталот.

„Германија ќе се согласи за пристапување нови земји членки само доколку овој процес е придружен со реформи во ЕУ за да не се загрози способноста на ЕУ да дејствува“, рече Кукиес.

Според него, успехот на реформата на ЕУ би се сведувала на „колку напорно преговараме“ и „колку јасно комуницираме дека ќе дозволиме проширување само доколку има институционални реформи“, пренесе „Танјуг“.

28.11.2022 - 21:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега