Русија: Ги поздравуваме напорите на Ватикан да организира преговори, но Киев не сака

Кремљ објави дека ја поздравува понудата на некои земји, вклучително и Ватикан, да обезбедат преговарачка платформа за решавање на украинскиот конфликт, но дека Киев со својата позиција го прави тоа невозможно.

„Се разбира, ја поздравуваме таквата политичка волја, но со оглед на де факто и де јуре ситуацијата што сега ја имаме на украинската страна, такви платформи не може да се бараат“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Папата Франциско пред 10 дена во интервју за италијанскиот дневен весник „Ла Стампа“ повтори дека Ватикан е подготвен да направи сè за да посредува и да стави крај на конфликтот меѓу Русија и Украина. Откако Русија ја нападна Украина пред повеќе од девет месеци, неколку земји, вклучувајќи ги Турција, Израел и Кина, се понудија да бидат потенцијални посредници во конфликтот.

Русија ја обвини Украина дека ги попречува преговорите со исклучување на вмешаноста на претседателот Владимир Путин, а Киев се спротивставува на идејата за отстапување на која било територија заземена во она што Западот и Украина го гледаат како грабеж на земјиште во империјален стил.

Папата Франциско често ја споменува Украина во своите јавни обраќања и неколкупати предупреди дека кризата се заканува со употреба на нуклеарно оружје со глобални последици што нема да може да се контролираат. Минатиот месец тој директно го молеше Путин првпат да ја запре „спиралата на насилство и смрт“ во Украина.

28.11.2022 - 15:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега