Почнува летото: Ова е најдолгиот ден во годината

 

На северната земјина хемисфера, денеска, во 11.13 часот почнува летото, а на јужната хемисфера во исто време почнува зимата.

За жителите на северната полутопка летото почнува во оној момент кога правецот на северниот дел од земјината оска е најблиску до сонцето. Висината на сонцето на тој ден е најдалеку.

Во ист момент на спротивната полутопка почнува зимата.

На првиот ден од летото ноќта е најкратка, а денот најдолг – трае 15 часа и 36 минути.

Летото ќе трае до 23 септември 2022 година кога официјално почнува есента.

21.06.2022 - 11:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега