Почина Бил Гејтс Постариот: Филантропот и татко на основачот на Мајкрософт ја загуби битката со болеста на 94-годишна возраст

 

Бил Гејтс Постариот, адвокат и татко на основачот на Мајкрософт Бил Гејтс, почина на 94-годишна возраст.

Гејтс, кој имаше Алцхајмерова болест, почина во понеделникот во неговиот дом во американската држава Вашингтон.

Бизнис Денес наведува дека Гејтс Постариот го советувал неговиот син да се занимава со филантропска работа, кога се префрлил од деловна на социјална работа.

Исто така, во раните 90-ти, Гејтс Постариот работеше од неговата канцеларија во подрумот на неговата куќа и му помагаше на неговиот син да ја сподели својата визија за помагање на другите.

„Ќе ми недостасува татко ми секој ден“, напиша Бил Гејтс во објавата на својот блог.

Тој додаде дека смртта на неговиот татко не била неочекувана, имајќи предвид дека тој има 94 години и дека неговата здравствена состојба се влошувала.

„Сите имавме многу време да размислиме колку сме среќни што го имаме овој неверојатен човек во животот толку многу години“, рече Гејтс.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.09.2020 - 09:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега