Ѓорчев: Ова се црните бројки за Битола, Прилеп, Охрид, Струмица, Штип, Велес, Кочани и Куманово

Македонија ги живее најтажните и најцрните моменти од своето постоење како држава. Македонија денеска има 3.200 починати од коронавирус, изјави на прес-конференција, Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој нагласи дека во Скопје веќе има 1.020 починати луѓе, што е речиси колку за време на скопскиот земјотрес. Понатаму, Битола 156 мртви, Охрид 138 починати, Прилеп 264 мртви од корона, Велес 112, Штип речиси 100, во Струмица 115, Кочани 50, Куманово 213 починати.

„Ова не се само бројки, ова се семејства, ова се луѓе, ова се судбини. Ова се црните и катастрофалните бројки од неспобноста на Зоран Заев, Венко Филипче и нивните министри. Време е за одговорност и време е за оставка“, изјави Ѓорчев.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.03.2021 - 13:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега